Specjalność Modelowanie Komputerowe w Energetyce prowadzona jest na II stopniu studiów na kierunku Energetyka na Wydziale Energetyki i Paliw. Specjalność koordynowana jest przez Katedrę Podstawowych Problemów Energetyki.

Gurgul, S.; Kura, T.; Fornalik-Wajs, E., Symmetry 2020, 12, 1785

Absolwenci specjalności MKwE będą przygotowani w zakresie wykorzystywania metod komputerowych do modelowania procesów fizycznych i chemicznych występujących w energetyce i naukach pokrewnych. Uzyskają wiedzę w zakresie modelowania oraz identyfikowania problemów w systemach energetycznych. Uzyskają także wiedzę i umiejętności do tworzenia własnych programów i użycia komercyjnych narzędzi oraz wiedzę niezbędną do projektowania procesów energetycznych, sterowania nimi oraz ich optymalizacji.

G. Brus, materiały niepublikowane

Studenci mają możliwość zdobycia praktycznych wiedzy i umiejętności w wyposażonym w 2016 roku Laboratorium Zaawansowanych Systemów Energetycznych (więcej informacji w zakładce laboratoria dydaktyczne). Istnieje również możliwość realizacji prac inżynierskich i magisterskich w laboratoriach badawczych KPPE.

Laboratorium Zaawansowanych Systemów Energetycznych

Podczas kształcenia na specjalności MKwE wykorzystujemy specjalistyczne oprogramowanie, takie jak: GateCycle, Ebsilon Professional, Avizo, Ansys, OpenFOAM, oraz języki programowania: C++, Python, Matlab i Simulink.

Kura T., materiały niepublikowane, 2020; symulacja wykonana w OpenFOAM

Poprzez ambitne projekty magisterskie kształcimy studentów potrafiących weryfikować informacje oraz analizować dostępne dane i korelacje pomiędzy nimi a następnie wykorzystać je do rozwiązania współczesnych problemów energetyki. Dzięki temu nasi studenci odnoszą sukcesy. W przeciągu ostatnich 5 lat były to między innymi:

  • 25 publikacji naukowych z udziałem studentów;
  • 4 wyróżnień/nagród w konkursie na najlepszą pracę dyplomową Diamenty AGH;
  • 6 nagród/wyróżnień w ogólnopolskim konkursie prac magisterskich dotyczących zastosowania metod obliczeniowych pod auspicjami Komitetu Termodynamiki i Spalania Polskiej Akademii Nauk, Katedra Techniki Cieplnej Politechnika Śląska.
T. Prokop et al., Catalysts. 8 (2018) 503; symulacja na podstawie nagrodzonej pracy magisterskiej

Nasi absolwenci pracują przede wszystkim w charakterze: Inżynierów CFD, Inżynierów Analiz Numerycznych, Inżynierów ds. Wymiany Ciepła i Termodynamiki, Software Engineer czy Data Scientist w renomowanych firmach polskich i międzynarodowych (Valeo, ABB, Apriv, Autodes, Hitachi, ArcelorMittal, Tauron, PGE, Akamai, Symkom itp.).

Zapraszamy do studiowania na naszej specjalności!